Ostatnio intensywnie zastanawiam się nad kupnem czytnika ebooków, a dziś rano trafiłam na świeżutki raport pokazujący kto i dlaczego czyta książki elektroniczne oraz słucha audiobooków. Przygotowałam dla Was podsumowanie najważniejszych wniosków z badania.

Po ebooki sięgamy dzięki znajomym. Deklaruje tak co trzeci respondent (36%). Co ważne, korzystanie z ebooków nie oznacza porzucenia książek tradycyjnych. Każda z tych form obcowania z lekturą jest wykorzystywana w nieco innych sytuacjach.  Ebook najlepiej sprawdza się gdy noszenie lub trzymanie cięższej, papierowej książki, jest mniej komfortowe niż zagłębienie się w lekturze elektronicznej, np. w środkach transportu publicznego, podczas podróży, na wakacjach, w szkole/na uczelni czy w pracy. W domu wolimy poczuć pod palcami papier – 46% badanych po przekroczeniu progu mieszkania czyta już tylko książki tradycyjne, 40% sięga zarówno po papier jak i po czytnik, natomiast tylko 12% korzysta w domu jedynie z ebooka.

wykres_ebook

Największe zalety ebooków według respondentów to brak konieczności noszenia ciężkich książek (43%), szybki dostęp do swoich tytułów (32%), a także wygoda w korzystaniu (20%).

Czytelnicy ebooków stawiają na legalną kulturę. Przynajmniej w większości. Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest bowiem pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł, tak deklaruje 2/3 respondentów. Połowa użytkowników (55%) kupuje ebooki samodzielnie, 40% korzysta z plików pozyskanych przez znajomego. Do pobierania ebooków z nieoficjalnych źródeł przyznaje się 37% czytelników elektronicznego papieru. Audiobooki są pozyskiwane niemal tak samo jak książki elektroniczne, czyli pobierane bezpłatnie z oficjalnych źródeł (55%), samodzielne kupowane (43%) bądź „pożyczane” od  znajomych (32%).

Po ebooki i audobooki tak samo często sięgają kobiety i mężczyźni. Przeważają jednak osoby młodsze niż starsze (66% to osoby w wieku 15-34 lata), posiadający wykształcenie wyższe (55%) oraz mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 tys.). Brakuje mi jednak informacji o tym czy ten profil różni się w jakikolwiek sposób od struktury osób sięgających po książki papierowe.

Co ważne, nie badano wszystkich Polaków, a osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej 3 książki w dowolnej formie: drukowanej, ebooka lub audiobooka. W próbie znalazło się 1107 respondentów, z czego 576 osób stanowili użytkownicy ebooków a 306 użytkowników audiobooków. Badanie zrealizował Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. 

A wy w jakiej formie czytacie książki? Kiedy sięgacie po ebooka, a kiedy po papier?

Reklamy